Jakość wody ma wpływ na Twoje zdrowie

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie jest nowością, że ciało człowiek składa się z 70% wody. Aby utrzymać zdrowie, a co za tym idzie, odpowiednie nawodnienie organizmu, powinniśmy spożywać od 1,5 do 3,5 litrów wody dziennie.

Zapotrzebowanie jest zależne od wielu czynników np. temperatury powietrza, aktywności fizycznej, wieku, a także wagi ciała (przyjmuję się, że 1 l. na 30 kg). Zawartość wody w organizmie spada systematycznie wraz z wiekiem. U osoby, która ma powyżej 60 lat, zawartość wody może się obniżyć aż do 50%.

To, co jemy i pijemy ma wpływ na nasze zdrowie i ciało. Woda jest najzdrowszą opcją ze wszystkich możliwych napojów, ale czy każda woda jest sobie równa? W tym rankingu przeanalizujemy różne opcje.

Najrozsądniejszy wybór dla każdego

Woda mineralna, nisko zmineralizowana i źródlana. Mają ze sobą kilka cechy wspólnych, są to wody podziemne i pierwotnie czyste. Może je pić każdy niezależnie od wieku. To dobry wybór dla kobiet w ciąży, matek karmiących oraz dzieci. W ramach urozmaicenia można do nich dodawać naturalne soki owocowe, a także używać ich do robienia smoothie. Idealnie nadaję się również do parzenia kawy i herbaty.

Wysoko i średnio zmineralizowana

Takie wody są dobre dla osób cierpiących na niedobory wapnia oraz magnezu. W naszej populacji to aż ok. 50% ludzi. Należy pamiętać, że niedobór, jak i nadmiar może być niebezpieczny. Tak i w tym przypadku należy zachować rozwagę, gdyż nadmiar pierwiastków może przyczynić się do poważnych chorób.

Z bąbelkami czy bez?

Woda gazowana i niegazowana. Różni je jeden element-dwutlenek węgla (Co2)
Niektórzy uważają, że woda gazowana szkodzi. Pewne osoby powinni jej unikać z określonych powodów zdrowotnych. Przede wszystkim przy nadkwasocie, zaburzeniach trawienia, chorobie gardła i strun głosowych. Nie jest wskazana dla dzieci i kobiet w ciąży, jednak dla większości osób jest jak najbardziej odpowiednim wyborem. Dużą zaletą są bąbelki, które drażnią kubki smakowe powodując uczucie orzeźwienia.
Woda niegazowana jest odpowiednia dla każdego, niezależnie od dolegliwości.

Uwaga na niby wodę

Na półkach sklepowych widzimy wody smakowe, które kuszą nas kolorowymi opakowaniami. Jednak warto pamiętać, że te wody mają bardzo dużo cukru, co nie przyczynia się do gaszenia pragnienia, lecz do nadmiernych kilogramów.

Co z kranówą?

Tutaj opinie są skrajnie podzielone. Niektórzy uważają, że woda z kranu nie jest odpowiednio czysta, nie smakuję, a obecny w niej chlor może być groźny dla zdrowia. Druga grupa osób bez problemu piję wodę z kranu, najczęściej mając ku temu powody ekologiczne. Na wszelki wypadek można zawsze użyć dzbanka filtrującego.

Woda lecznicza, nie służy do gaszenia pragnienia

Jak sama nazwa wskazuję jest to specjalistyczna woda, o właściwościach farmakodynamicznych. Należy z nich korzystać według wskazań lekarza, gdyż w przeciwnym wypadku mogą być szkodliwe.

Oczywiście, że jakość wody ma wpływ na stan naszego zdrowia, dlatego powinniśmy uważnie wybierać to, co spożywamy, aby sobie pomagać, a nie szkodzić.