Procedura rejestracji suplementów diety w Polsce

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Suplementy diety to ogólnodostępne środki spożywcze. Można je w aptece, znaleźć na półkach w markecie czy na stacji paliw. Suplement diety to skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji odżywczych dostępne pod postacią kapsułek, tabletek, proszku czy syropu lub innych podobnych formach. Aby wprowadzić taki produkt do obrotu, należy spełnić konkretne wymogi i przejść specjalną procedurę.

Notyfikacja w GIS

Aby wprowadzić do obrotu suplement diety, trzeba dokonać jego powiadomienia. Procedura określana jest mianem notyfikacji i należy dokonać jej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Przed zgłoszeniem produktu, należy uzyskać zatwierdzenie i wpis zakładu do specjalnego rejestru prowadzonego przez lokalne organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – z takiego obowiązku zwolnione są zakłady, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w sprzedaży wysyłkowej. Firma prowadząca sprzedaż wysyłkową powinna złożyć wniosek jedynie o wpis do rejestru zakładów, które podlegają urzędowej kontroli.

Notyfikacji suplementu diety należy dokonać elektronicznie. Pierwszym krokiem w procedurze powiadomienia jest założenie indywidualnego konta na stronie GIS. W tym samym miejscu znajduje się formularz, dzięki któremu możliwe będzie rejestracja suplementów diety. Formularz powinien być opatrzony podpisem elektronicznym. Inną opcją jest wydrukowanie powiadomienia, złożenie na nim czytelnego podpisu i dostarczenie wraz z kompletem dokumentów do siedziby GIS w Warszawie.

Powiadomienia suplementu diety należy dokonać przed planowanym terminem wprowadzenia go do obrotu. W treści powiadomienia należy wskazać nazwę produktu, podać jego składniki aktywne, a także określić, w jakiej formie trafi do sprzedaży.

Notyfikacja jest bezpłatna. Po dokonaniu zgłoszenia GIS sprawdzi, czy produkt spełnia wymagania określone w prawie żywnościowym. W tym czasie na własną odpowiedzialność można już wprowadzić suplement diety do sprzedaży.

Znakowanie suplementu diety

Prawidłowe oznakowanie produktu zazwyczaj sprawia producentom największe trudności. Pierwsze komplikacje mogą pojawić się już na etapie nazewnictwa. Na opakowaniu produktu obligatoryjnie powinno znaleźć się określenie „suplement diety” i stwierdzenie, że produkt nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Nie może zabraknąć też informacji o tym, że produkt powinien być przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci.

Na etykiecie należy wymienić nazwy kategorii składników odżywczych znajdujących się w produkcie i wskazać porcję zalecaną do spożycia w ciągu dnia. Kolejną obowiązkową informacją jest ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej dziennej porcji.

Czego nie wolno?

Suplementy diety to produkty, których zadaniem jest dostarczenie witamin, składników mineralnych lub odżywczych. Suplementy nie są lekami – proces ich rejestracji jest zatem zupełnie inny. Na opakowaniu suplementu diety nie wolno więc zamieszczać opisów, które w jakikolwiek sposób będą sugerować, że produkt ten ma właściwości lecznicze.  Organy nadzoru mogą wykonać badania laboratoryjne, ocenić procesy technologiczne oraz receptury produktów w zakresie niezbędnym do zrealizowania kontroli, np. pod kątem wykluczenia obecności .metali ciężkich lub zanieczyszczeń.

Partnerem artykułu jest wyspecjalizowana praktyka prawna FoodMedLaw zajmująca się doradztwem w sprawach dotyczących suplementów diety.