Trawnik – czas zadbać o pielęgnacje trawy po okresie zimowym

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zielony i piękny trawnik to najbardziej pożądany efekt na całym świecie przez każdego właściciela domu. Zobacz, jak możesz postawić na nogi swój trawnik po zimie.

Zima się skończyła, nadeszła wiosna. Zaczął się ciepły sezon, a więc każdy chce korzystać z ładnego, soczystego i bujnego trawnika, który będzie dumą każdego posiadacza swojego skrawku trawy. Poznaj podstawową i istotną listę rzeczy, które powinny zostać wykonane po okresie zimowym, jeśli twój trawnik ma być zdrowy.

Pielęgnacja trawnika czyli nawożenie

Po zimie trawa potrzebuje dostać wielu składników odżywczych i witamin, dlatego jej nawożenie jest takie ważne. Warto inwestować w dobrej jakości produkty nawożące, które są dedykowane typowo pod nawożenie po zimie, a w swoim składzie mają azot, fosfor i potas. Nawożenie powinno zacząć się od początku marca i trwać do końca września, powtarzając je co 4 bądź 5 tygodni. Jeśli twój trawnik ma widoczne dziury, bo trawa przemarzła najlepszym sposobem będzie dosianie trawy w takich miejscach. Powinna ona szybkość rosnąć, być odporna na uszkodzenia mechaniczne i łączyć się z korzeniami istniejącej już trawy. Dlatego najlepszym wyborem będzie trawa samo zagęszczająca, więcej o niej dowiesz się w tym miejscu.

Pielęgnacja trawnika – pamiętaj o koszeniu

Regularne koszenie trawy powoduje jej zagęszczenie. Pamiętaj, aby kosić mało ale często, co da lepszy efekt niż koszenie wszystkiego na raz. Trawa powinna być koszona na wysokości 3,5 centymetra, choć w czasie letnim może zostać ona trochę dłuższa, dzięki temu zniesie lepiej suche okresy. Trasa koszenia nie powinna być cały czas taka sama, dlatego zmieniaj jego kierunki.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Po ziemie korzenie trawy potrzebują dość sporej ilości powietrza. Często gleba pod trawnikiem nie dostarcza potrzebnej ilości tlenu co prowadzi do hamowania jej wzrostu. Aby temu zapobiec możesz zrobić dziury w trawniku za pomocą wideł i wsypać tam piasek gruboziarnisty. Dzięki takiemu zabiegowi woda, która znajduje się na powierzchni będzie mogła z łatwością dostarczyć tlen korzeniom.

Precz z chwastami zadbaj o pielęgnacje trawnika

Chwasty to zmora każdego trawnika. Wiele z nich możesz usunąć sposobami mechanicznymi, ale czasami warto jest zastosować chemiczne warianty, które dotrą do bardzo głęboko usadowionych korzeni. Jeśli zakładasz trawnik możesz użyć torfu, który blokuje powstawanie i rozprzestrzenianie się chwastów.