in ,

Wegetarianizm czy weganizm?

Wegetarianizm czy weganizm?

Jak każdy doskonale wie odrzucenie pokarmów mięsnych stosują wegetarianie oraz weganie. Czym różni się jedna dieta od drugiej? Która jest bardziej zdrowa, a której lepiej nie stosować? A może obie opcje są niedobre dla organizmu?

Wegetarianizm

Wegetarianizm dzieli się na wiele różnych odmian, które w swoim menu dopuszczają pewne produkty – jedne odmiany są bardziej radykalne, inne bardziej przystępne. Podstawową zasadą diety wegetariańskiej jest całkowite wykluczenie ze swojego menu mięsa oraz produktów stworzonych na jego bazie.

Wegetarianie stosują produkty, które pochodzą od zwierząt, np. mleko, śmietanę, jogurty, sery, jajka, itp. Ciekawy jest fakt, że niektóre produkty choć z pozoru wydają się wegetariańskie, to w ostateczności nimi nie są. Istotne jest zatem sprawdzanie etykiet przed spożywaniem pokarmów, jednak nie wszyscy producenci piszą prawdziwy skład.

Weganizm

Weganizm całkowicie odrzuca nie tylko mięso, ale wszystkie produkty, które od zwierząt pochodzą. Osoby stosujące dietę wegańską nie traktują zwierząt jako producentów żywności i produktów pokarmowych. Są największymi obrońcami praw zwierząt w wyniku czego nie noszą też skórzanych butów, futer, pasków, kurtek itp. Wszystkie produkty produkowane są zgodnie z normami etycznymi. Część osób przyznaje, że przeszło na tę dietę przede wszystkim z powodu miłości do zwierząt.

Należą do nich zdobywczyni Oscara Natalie Portman i piosenkarka Carrie Underwood. Aktorki, Alicia Silverstone i Olivia Wilde wyznały, że dzięki tej diecie mają także więcej energii. Często wegetarianizm staje się tylko zwykłym etapem na drodze do restrykcyjnego weganizmu. Tylko nieliczne osoby decydują się od razu na weganizm, a pozostali zazwyczaj pozostają przy wegetarianizmie.

Podsumowanie

Która z diet jest lepsza? Należy podkreślić, że obie formy nie powinny być traktowane jako forma odchudzania, jednak jako model filozofii życia odrzucający spożywanie mięsa. ,,Eat plants, not friends” (Jedz rośliny nie przyjaciół) – w myśl tej zasady każdy chcący przejść na którąś opcję powinien się odpowiednio odżywiać i podejść do tego mądrze. Przede wszystkim trzeba stosować te diety jak styl życia, a nie sposób na wymodelowanie sylwetki i zrzucenie wagi.

Dieta wegetariańska - czym jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Dieta wegetariańska – czym jest i jaki ma wpływ na zdrowie?

Sposób na domowy antybiotyk

Sposób na domowy antybiotyk