Co to jest depresja poporodowa i jak sobie z nią poradzić?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ciąża to wspaniały czas w życiu kobiety, który kojarzy się z radosnym oczekiwaniem na nowego członka rodziny. Niepokojące dla świeżo upieczonej mamy może być gwałtowne pogorszenie nastroju, które następuje krótko po porodzie. Konieczność sprostania nowej roli, a także zmiany fizyczne oraz psychiczne niekiedy stają się podstawą rozwoju depresji poporodowej, która wymaga konsultacji z psychiatrą lub terapeutą.

Depresja poporodowa niekiedy mylona jest ze stanem określanym jako baby blues, który dotyka nawet 80% kobiet po porodzie, ale trwającym nie dłużej niż dwa tygodnie. W przypadku depresji poporodowej obniżenie nastroju i problemy z adaptacją mogą trwać nawet rok i wymagają leczenia farmakologicznego oraz psychologicznego.

Przyczyny, czynniki i objawy depresji poporodowej

Na depresję poporodową cierpi 10–15% kobiet, jednak choroba ta jest rzadko wykrywalna. Związana jest ona z wejściem w nową rolę oraz z trudnościami z adaptacją, zmianami w ilości wydzielanych hormonów, które wpływają na funkcjonowanie mózgu, a także z problemami natury zdrowotnej, którym nie sprzyja okres połogu.

Do czynników wpływających na rozwój depresji poporodowej należą: wcześniejsza diagnoza depresji, stresujące wydarzenia życiowe w trakcie ciąży, konflikty małżeńskie, brak wsparcia ze strony partnera, nieplanowana lub niechciana ciąża, wcześniejsze poronienia, ciężki poród trwający przez wiele godzin, brak partnera, traumatyczne doświadczenia na sali porodowej (poczucie braku kontroli, uprzedmiotowienia, brak szacunku ze strony personelu medycznego, brak odpowiedniej komunikacji).

Depresja poporodowa często jest mylona z baby blues, czyli stanem charakteryzującym się płaczliwością, drażliwością, obniżony nastrojem, uczuciem wyczerpania, przytłoczeniem nadmiarem obowiązków oraz lękiem. Baby blues trwa jednak około dwóch tygodni i mija samoistnie. Nie wymaga on wdrożenia leczenia farmakologicznego, a jedynie zapewnienia kobiecie poczucia bezpieczeństwa, wsparcia, bliskości oraz miłości.

Depresja poporodowa może trwać od trzech miesięcy do nawet roku. Niepokojącymi objawami są niemijający smutek, duże problemy z koncentracją, nieinteresowanie się dzieckiem, problemy ze snem, brak apetytu, myśli samobójcze, myśli o zrobieniu krzywdy dziecku, przygnębienie, niepokój, poczucie winy oraz niskiej wartości, nadmierne przejmowanie się zdrowiem swoim i noworodka.

Leczenie depresji poporodowej

Metoda leczenia depresji poporodowej uzależniona jest od stanu psychicznego oraz fizycznego młodej mamy. Depresję poporodową można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i psychoterapeutycznie. Niektóre kobiety w obawie przed niepożądanym działaniem leków na pokarm rezygnują z przyjmowania tabletek antydepresyjnych. Na szczęście te oraz inne wątpliwości może rozwiązać konsultacja z lekarzem.

Włączenie leczenia farmakologicznego powinno mieć miejsce szczególnie w przypadku nawracających myśli samobójczych lub takich o skrzywdzeniu dziecka. Leki są wskazane również w przypadku podejrzenia choroby afektywnej-dwubiegunowej, psychozy, ciężkiego epizodu depresji lub nieskuteczności innych metod leczenia.