Kiszone, małosolne, konserwowe, mizeria – najpopularniejsze przetwory z ogórków

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ogórki składają się przede wszystkim z wody, jednak zawierają także sporo wartościowych substancji odżywczych. Wyróżnia je niska kaloryczność, dzięki czemu sprzyjają odchudzaniu i mogą być jadane w dużych ilościach. Ogórki oczyszczają też organizm z toksyn i skutecznie nawadniają. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że są przy tym bardzo smaczne. Aby cieszyć się ogórkami przez cały rok, warto robić z nich różne przetwory.

Ogórki kiszone

Kiszone ogórki należą do najpopularniejszych przetworów. Ich charakterystyczny smak sprawia, ze stanowią idealny dodatek do wielu dań oraz surówek. Doskonale sprawdzają się jako składnik kanapek, sałatki jarzynowej czy zupy ogórkowej. Nie bez znaczenia pozostają właściwości probiotyczne kiszonek, które poprawiają stan mikroflory jelitowej oraz podnoszą odporność organizmu. Z tego względu najwięcej tego typu przetworów przygotowuje się na zimę. Do kiszenia najlepiej nadają się małe i średnie ogórki gruntowe. Większe posiadają dużo pestek, przez co pod wpływem fermentacji robią się miękkie i puste wewnątrz. Jeżeli ogórki nie są świeżo zerwane, warto namoczyć je przez 2-3 godziny w zimnej wodzie. Do kiszenia wystarczy woda, sól niejodowana, korzeń chrzanu, czosnek i koper, a także liść dębu, chrzanu czy wiśni. Zalewę przygotowuje się wyłącznie z wody i soli w odpowiednich proporcjach, które przekładają się na słony smak przetworu.

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Z reguły wystarczy zaledwie kilka dni, aby nadawały się do konsumpcji. Im dłużej ogórki przebywają w słoiku, tym bardziej w smaku przypominają ogórki kiszone. Idealne stają się już po upływie 2-3 dni od zamknięcia, kiedy to na skutek fermentacji woda zaczyna mętnieć. Zaprawiając dużą ilość przetworów na zapas, warto dodać do słoików nieco więcej soli. W ten sposób ogórki lepiej się zakonserwują i będą nadawały się do jedzenia przez całą zimę. Warto pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu oraz wyparzeniu słoików. Do przygotowania małosolnych najlepiej nadają się ogórki z własnej uprawy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, warto kupić je od zaufanych gospodarzy. Z reguły lepiej kiszą się ogórki o nieco większych brodawkach.

Ogórki konserwowe

Podobnie jak kiszone, ogórki konserwowe należą do najbardziej lubianych przetworów. Tradycyjny przepis na ich przygotowanie jest bardzo prosty. Ogórki należy moczyć w wodzie przez kilka godzin, jeżeli wcześniej leżały w miejscu nasłonecznionym i utraciły wodę. Do konserwowania powinny służyć porządnie umyte i wyparzone w piekarniku słoiki. Do każdego z nich wsypać trzeba gorczycę, pieprz, ziele angielskie, ćwiartkę cebuli, plastry marchewki i liść laurowy. Umyte i wysuszone ogórki należy wkładać do słoików pionowo, a na samą górę położyć kwiatostany kopru. Zalewa powinna być przygotowana z wody, octu, cukru oraz soli, które należy ze sobą wymieszać oraz zagotować. Po zalaniu gorącą zalewą, słoiki z ogórkami konserwowymi należy dokładnie zakręcić pokrywami. Pasteryzacja w kąpieli wodnej powinna trwać ok. 5 minut od momentu zagotowania.

Mizeria z ogórków

Tradycyjna mizeria to po prostu sałatka z potartych lub pokrojonych w plasterki ogórków zielonych, uzupełnionych dodatkiem śmietany, jogurtu, zsiadłego mleka czy kefiru. Najlepiej smakuje w sezonie, kiedy to można ją przygotować ze świeżych ogórków gruntowych. Poza tym okresem zastosować można ogórki szklarniowe. Najczęściej mizerię przygotowuje się w wersji ze śmietanką 30-procentową, posypaną świeżo posiekanym koperkiem, natką pietruszki, szczypiorkiem czy miętą. Dobrym sposobem na podsycenie smaku będzie mizeria z octem lub sokiem z cytryny. W jeszcze innej wersji można ją przygotować z dodatkiem czerwonej cebuli. Taka mizeria idealnie sprawdza się w postaci sałatki do obiadu czy dań mięsnych z grilla. Jej posmak można dostosować, zmieniając nieco proporcje składników. Mizeria z octem i cukrem będzie dzięki temu optymalnie słodko-kwaśna.