Ile chemii jest w warzywach i owocach?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jako konsumenci chcemy wybierać jak najlepsze produkty do komponowania posiłków dla siebie oraz najbliższych. Świadomość ludzi o zdrowym odżywianiu rośnie, dlatego staramy się wybierać składniki naturalne wolne od niepotrzebnej chemii.

Czym są środki ochrony roślin?

Są to substancje, mieszaniny lub żywe organizmy, które służą do ochrony przed organizmami szkodzącymi w prawidłowym rozwoju upraw.

Podobno stosowane w dzisiejszych czasach środki ochrony roślin należą do najlepiej przebadanych substancji chemicznych na świecie. Koszt wprowadzenia środków ochrony roślin na rynek UE to około 200 mln euro, a czas realizacji trwa mniej więcej 10 lat. Wszystko jest bardzo ściśle kontrolowane przez ekspertów.

W 50% badanych produktów nie wykrywa się żadnych śladów obecności środków ochrony roślin. W pozostałej części, wszystko mieści się w normach, które są tak ustalane, aby wielokrotne przekroczenie najwyższej dopuszczalnej ilości było dla nas nadal bezpieczne.

Odpowiednie przygotowanie

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie owoców oraz warzyw, czyli po prostu umycie pod bieżącą wodą lub obranie ze skórki konkretnego produktu. W skórce gromadzi się najwięcej azotanów. W ten sposób pozbywamy się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zarówno związanych z chemią (pestycydów), brudem, jak i zarazkami. Niektórzy moczą warzywa i owoce w wodzie z sodą, podobno to dobry sposób na drobnoustroje.

Coś dla niedowiarków

Greentest to urządzenie, które bada zawartość azotanów w roślinie. Azotany świadczą o stosowaniu nawozów sztucznych. Należy wybrać w urządzeniu odpowiednią roślinę (do wyboru mamy ok. 60 opcji), którą będziemy testować, a następnie umieścić sondę w miąższu warzywa lub owocu i po 3 sekundach dostaniemy wynik. Ważne, aby za każdym razem przecierać sondę, aby wynik wyszedł poprawnie.

Cena urządzenia to ponad 600 zł.

Zdrowy rozsądek

Trudno jest wybrać idealne produkty, które będą w 100% wolne od chemii. Nawet wyhodowane we własnym ogrodzie, od lokalnego rolnika czy w hipermarkecie z etykietką „organiczne” owoce i warzywa mogą ją zawierać. Nie da się w dzisiejszych czasach wyzwolić całkowicie od chemii, dlatego nie dajmy się zwariować i podchodźmy do odżywiania z rozsądkiem, dystansem i luzem.

Na konie zbiór rad i informacji, o których warto pamiętać:

  • należy myć owoce i warzywa, a także obierać ze skórki,
  • najlepiej wybierać produkty bio/organiczne, mimo wyższej ceny,
  • najlepiej wybierać sezonowe produkty,
    warto wspierać lokalnych rolników,
  • szklarniowe rośliny mają więcej azotanów niż gruntowe,
  • pakowane w plastikowe opakowania są dodatkowo konserwowane,sprowadzane z zagranicy są dodatkowo konsekrowane,
  • można zainwestować w Greentest.