Sianie trawy – poznaj techniki zakładania trawnika

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Estetyczny i dobrze utrzymany trawnik to podstawowy element atrakcyjnego ogrodu. Aby więc murawa była zdrowa i piękna trzeba znać techniki jej zakładania. Ale nie tylko sianie trawy też jest istotnym elementem. Poznaj metody, które pozwolą Ci otrzymać ładny trawnik w okół domu.

Sianie trawy – wybierz odpowiednią mieszankę trawy

Przed wybraniem trawy należy przemyśleć jaką funkcję będzie pełnić murawa. Jeśli twój trawnik ma tylko ładnie wyglądać możesz wybrać trawę ozdobną. Jeśli jednak chcesz, aby twój trawnik nie tylko zachwycał estetycznym wyglądem, ale również był odporny na uszkodzenia, a zniszczone miejsca szybko się regenerowały warto zainwestować w trawą samo zagęszczającą. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy tutaj. Pamiętaj, że każdą trawę powinno dostosować się do występujących warunków w danym miejscu, aby jego pielęgnacja była prosta i szybka.

Przed sianiem trawy zadbaj o glebę

Przede wszystkim przed założeniem trawnika gleba musi zostać w 100% pozbawiona wszelkich chwastów. Zwracamy uwagę na to, że czasami mechaniczne usuwanie niechcianych roślin nie jest wystarczające. Dlatego warto dobrać odpowiedni preparat chemiczny, który wniknie głęboko w roślinie, a jej korzenie umrą. Jeśli twoja gleba jest piaszczysta warto wymieszać ją z torfem i kompostem, dzięki czemu trawa będzie miała łatwiejszy dostęp do wody. Nie zapomnij o nawożeniu ziemi przede wszystkim dobrymi nawozami. Trawnik przede wszystkim zakłada się wiosną, a więc najlepszy nawóz to taki, który w swoim składzie ma dużą ilość azotu.

Jak powinno wyglądać sianie trawy?

Wysiew nasion trawy powinno nastąpić wtedy, gdy podłoże jest dobrze wyrównane i ubite. Dlatego najpierw ziemie musimy kilkakrotnie zagrabiać i wałować. Wysiew nasion możesz przeprowadzić w sposób ręczny, choć nie zawsze się sprawdza, bądź za pomocą siewnika. Dzięki temu urządzeniu masz pewność, że odpowiednia ilość ziaren znalazła swoje miejsce. Na jeden metr kwadratowy ziemi powinno przypadać około 40 g nasion. Następnie glebę delikatnie zagrabiamy, aby przykryć wysianą trawę i wałujemy. Nie zapomnij na sam koniec podlać teren wysiany, najlepiej w sposób zraszający.

Trawę wysiewamy na końcu marca bądź na początku kwietnia. Pamiętaj, aby nie robić tego w okresie wegetatywnym. Bo źdźbła trawy nie będą miały możliwości wyrosnąć.