Skuteczne diety odchudzające

Niniejszy artykuł pod tytułem Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ekologiczna biżuteria: modna i na czasie należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każda kobieta przynajmniej raz w swoim życiu stosowała jakąś dietę. Powodem może być zbliżające się lato, sylwester czy postanowienia noworoczne… Czy były to jednak diety mądrze skonstruowane dla przeciętnego Polaka? Poniżej przedstawiamy trzy najlepsze diety.

W rozsądnym stosowaniu diety najważniejszy jest fakt, czy ilość podstawowych składników pokarmowych (białka, tłuszcze, węglowodany) jest zgodna z normami żywienia. Istotna jest obecność podstawowych witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego.

Dieta odchudzająca musi być efektywna, jest motywacją do działania. Utrata wagi nie może toczyć się za szybko (więcej niż 1-2 kg na tydzień) ale też nie może trwać za wolno (mniej niż 0,5 kg na tydzień). Ważne jest, aby dietę skonstruować tak, żeby zbędne kilogramy już nie powróciły (efekt jo-jo).

Z reguły produkty wpisane w jadłospis dietetyczny nie są drogie, a koszt stosowania zdrowej ,,kuracji” odchudzającej jest tani. Dieta lubi jak kobieta dopasowuje się do niej i wtedy jest najbardziej skuteczna. Najważniejsze jest podjęcie się wyzwania i konsekwentne realizowanie celu. Niektóre diety przyzwalają na delikatne ,,grzeszki”. Najważniejsze jest, aby dieta odchudzająca pozwalała na normalne życie.

Dieta objętościowa (wolumetryczna)

Kuracja ta głównie opiera się na gęstości energetycznej w spożywanej żywności, czyli na tym ile kalorii znajduje się w gramie każdego produktu, a mianowicie:

  • Żywność o niskiej gęstości energetycznej ma mało kalorii w dużej masie (np. pomidory)
  • Żywność o wysokiej gęstości energetycznej ma dużo kalorii w małej masie (np. cukierki).

W tej diecie ważne jest spożywanie produktów zawierających dużą ilość wody, czyli głównie warzyw i owoców, które są zdrowe i niskokaloryczne. Idealne ułożenie ich na talerzu i przygotowanie z nich smacznych potraw powoduje, że dania są smaczne, syte i obfite.

Dieta fleksitariańska

Dieta ta nie zalicza się do diet odchudzających, jednak według badań okazuje się, że masa ciała po jej stosowaniu radykalnie spada. Z założenia najważniejsze jest stosowanie produktów pochodzenia roślinnego, jednak od czasu do czasu pozwala na spożywanie pokarmów mięsnych. Etymologia nazwy tej diety jest niezwykle ciekawa: fleksi (elastyczny) + tariańska (wegeTARIAŃSKA). Osoby stosujące tą dietę – według przeprowadzonych badań – ważą średnio o 15% mniej niż „mięsożercy” i żyją prawie 4 lata dłużej.

Dieta DASH

To system żywieniowy skonstruowany tak, by przede wszystkim zapobiegał nadciśnieniu, a przy okazji powodował spadek masy ciała. Najważniejszym jej elementem jest rygorystyczne wyeliminowanie soli z jadłospisu. Badania pokazują, że grupa 144 dorosłych osób z nadwagą lub otyłością stosując tę dietę straciła średnio 8,5 kg w ciągu 4 miesięcy.

Podsumowanie

Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest, by każdą z diet odchudzających stosować mądrze.